اینستاگرام سنادرب
این سایت متعلق به مجموعه سنا درب امن است.

خیابان آیت الله کاشانی. ابتدای ورودی جنت آباد جنوبی. پلاک۲۸ ساختمان الماس.

تعویض قفل (مغزی) درب ضد سرقت

تعویض قفل درب ضد سرقت,تعویض مغزی درب ضد سرقت,قفل درب ضد سرقت,تعویض توپی درب ضد سرقت

تعویض قفل (مغزی) درب ضد سرقت

 • 1398/10/17
 • 12603 نفر
مغزی قفل درب ضد سرقت در مقابل اسيد مقاومت كافي را دارد و همين امر سبب قیمت بالای آن شده و در بازار موجود می باشد، ولي دقت کنید که مغزی قفل ضد سرقتی که در انواع درب ها استفاده می شود داراي اين خاصیت نمي باشد.

قفل درب ضد سرقت دارای مدل های مختلفی میباشد. این قفل ها ممکن است در اثر خرابی و یا نقل مکان به یک ساختمان جدید احتیاج به تعویض و یا تعمیر داشته باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع قفل درب ضد سرقت و نحوه تعویض آن ها آشنا شوید.

تعویض قفل درب ضد سرقت

اگر به تازگی خانه خریده باشید، مخصوصا اگر خانه شما نوساز نباشد، چگونه از امنیت خانه و این که فرد دیگری کلید خانه شما را ندارد (حتی اگر  اطمینان از درب ضد سرقت استفاده شده) حاصل می‌کنید؟  همچنین اگر سال‌هاست در این خانه ساکن هستید، درب ورودی منزل یا محل کار شما تا چه حد امنیت و آرامش شما را تأمین می‌کند؟ آیا از این که کسی کلید در خانه شما را ندارد اطمینان دارید؟
پاسخ به این سؤال ساده است. لازم است شما در اولین گام نسبت به تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت خانه خود اقدام کنید. قفل درب در قیمت درب ضد سرقت تاثیر میگذارد. هرچه قفل درب ضد سرقت کیفیت بالاتری داشته باشد قیمت تمام شده درب ضد سرقت و البته امنیت آن بیشتر است. یکی از ویژگی درب ضد سرقت داشتن یک قفل با امنیت بالاست. هزینه تعویض قفل درب ضد سرقت به نوع قفلی که خریداری می کنید بستگی دارد.
اگر شما از درب ضد سرقت برای ایجاد امنیت حریم خصوصی خود استفاده کرده‌اید؛ پاسخ به این سؤال اصلاً دشوار نیست. اما آیا از روش‌های تعمیر و نگهداری این درب‌ها آگاهی دارید؟ آیا از نکات مهمی که لازم است جهت تأمین امنیت با این درها رعایت شود اطلاع دارید؟
در ادامه به توضیح نحوه تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت می‌پردازیم که یکی از مهم‌ترین موارد در نگهداری این نوع درب‌ها می‌باشد.
مهم‌ترین بخش درب‌ ضد سرقت، قفل است. درب‌ها به انواع مختلفی از قفل‌های ضد سرقت مجهز هستند و هر کدام سطح امنیت متفاوتی دارد. بنابراین هنگام خرید به نوع قفل درب ضد سرقت، سازنده آن و کیفیت قفل توجه ویژه‌ای داشته باشید.اما علاوه بر خرید قفل، لازم است به تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت؛ نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید تا امنیت لازم را برای خانه خود فراهم کنید.

نحوه تعویض مغزی(توپی) قفل درب ضد سرقت

عده ای با مراجعه به منزل جدید اقدام به تعویض کل قفل می کنند. اما تنها با تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت می توان امنیت را فراهم نمود و دیگر صاحب خانه قبلی با کلید نمی تواند وارد ساختمان شما شود. در قفل درب ضد سرقت دو مغزی به کار می رود که بخش بالا را شب بند و بخش پایینی را مغزی ساده معرفی می نمايند. برای تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت در قسمت شب بند، ابتدا پیچ ها را باز کرده و پوکی همراه با کاسه رزت را خارج می کنیم سپس رزت را از قسمت پشت درب ضد سرقت خارج کرده و به قسمت مغزی قفل می رسیم.

پس از خارج کردن رزت، پیچ مغزی که بر روی قفل ضد سرقت وصل شده است را باز کرده و مغزی قفل ضد سرقت را خارج می کنیم. باید دقت کنید که در قسمت شب بند، مغزی از داخل خارج می شود پس برای تعویض مغزی درب، ابتدا کاسه و پوکی را در داخل قفل ضد سرقت انداخته و پس از انداختن رزت پیچ ها را می بندیم، برای قرار گیری دقیق مغزی باید دقت لازم صورت گیرد. در مغزی پایین نیز عملیات تعویض به شکل بالا انجام می شود و تنها تفاوت این است که در تعویض مغزی قفل بالا، کاسه و پوکی باهم بسته می شد اما در مغزی پایین، کاسه به تنهایی و رزت با پوکی از پشت بسته می شود.
مغزی قفل درب ضد سرقت در مقابل اسيد مقاومت كافي را دارد و همين امر سبب قیمت بالای آن شده و در بازار موجود می باشد، ولي دقت کنید که مغزی قفل ضد سرقتی که در انواع درب ها استفاده می شود داراي اين خاصیت نمي باشد.
قفل و مغزی درب ضد سرقت تفاوت چندانی با درب معمولی ندارد و تنها تفاوت آن در تعداد زبانه های آن است که همین امر سبب شده است تا مغزی قفل درب ضد سرقت همانند درب های معمولی قابل تعویض و تعمیر باشد،این کار کاملا تخصصی بوده و باید توسط افراد خبره انجام شود.
تفاوت اصلی بین درب ضد سرقت و درب معمولی علاوه بر قفلی که در درب های ضد سرقت نصب می شود و درب های ضد سرقت را از معمولی متمایز کرده است، وجود کلاف فلزی دور لنگه و شبکه فلزی داخلی آن است كه باعث پايين آمدن اهرم درب مي شود و نکته مهم این که بیشتر سرقتی که از منازل انجام می شود به وسیله اهرم کردن درب صورت می گیرد که درب های ضد سرقت با ساختار و قفلی که دارند امنیت منازل را بسیار بالا می برند و به این موضوع توجه کنید که تعمیر قفل درب ضد سرقت و تعویض مغزی آن در صورت ایراد ممکن است و جای هیچگونه نگرانی نيست.

تعویض مغزی درب ضد سرقت

برای تعویض مغزی قفل شب‌بند لازام است مراحل زیر را طی کنید:

 •  در مرحله اول برای باز کردن مغزی بالا (شب بند) باید ابتدا پیچ‌های آن قسمت را باز کنید.
 •  پس از باز کردن پیچ‌ها، پوکی همراه با کاسه رزت را خارج کنید.
 •  رزت را از قسمت پشت درب ضد سرقت در آورید تا به مغزی قفل برسید.
 • پیچ مغزی قفل را باز کرده تا مغزی آزاد شود.

 
برای تعویض مغزی قفل در قسمت شب بند نیز باید ابتدا کاسه و پوکی را در داخل قفل انداخته و پس از انداختن رزت، پیچ‌ها را ببندید.

برای تعویض مغزی قفل ساده (پایین در) نیز باید:

 •  در ابتدا دو پیچی را که از سمت داخل (محلی که کلید را داخل قفل می‌اندازید) باز کنید تا پیچ‌های پشت درب نیز باز شوند.
 •  در مرحله بعد، به سراغ قسمت زبانه درب ضد سرقت (محلی که قفل داخل آن وجود دارد) می‌روید. اغلب سه پیچ در این ناحیه وجود دارند، پیچ وسط را باز کرده و به راحتی مغزی قفل یا توپی را در بیاورید.

تعویض قفل درب ضد سرقت

در تعویض قفل درب ضد سرقت مهمترین مرحله، خارج کردن قفلی است که قصد تعویض آن را داریم. این کار باید با احتیاط زیادی انجام شود. مراحل تعویض قفل درب ضد سرقت عبارتند از:

 اندازه گیری دستگیره ی درب ضد سرقت

معمولاً فاصله ی مغزی قفل درب ضد سرقت نسبت به قسمت جلو و پشت قاب قفل به یک اندازه نیست و مرحله ی اول برای تعویض صحیح قفل درب ضد سرقت اندازه گیری این فاصله است. به طور معمول در بیشتر قفل های درب ضد سرقت جدید این فاصله حدود ۶ تا ۵/۶ سانتیمتر است و پیچ و مهره های قسمت جلو و قسمت پشت دستگیره ی درب با هم یکسان هستند.

 باز کردن پیچ های دستگیره ی درب ضد سرقت

در این مرحله باید همه ی پیچ های دستگیره را باز کنیم تا بتوانیم قسمت داخلی دستگیره را باز کرده و دربیاوریم. برای این کار از دو روش می توان استفاده کرد. در درب های قدیمی تر که پیچ ها در معرض دید هستند با پیچ گوشتی معمولی هم می توان آنها را باز کرد. فقط دقت کنید که حتماً با یک دست بدنه ی دستگیره را محکم بگیرید و بعد اقدام به باز کردن پیچ ها با دست دیگر کنید. 

 جدا کردن دستگیره ی درب ضد سرقت

 بعد از باز کردن پیچ های دستگیره، می بایست دو طرف دستگیره را از داخل و بیرون بگیرید و بخش های مختلف دستگیره را از درب جدا کنید. در این مرحله مراقب باشید درب بسته نشود.

 باز کردن چرخ لنگر قفل درب ضد سرقت

در این قسمت از باز کردن قفل درب ضد سرقت فقط باید پیچ های آن را باز کنیم و به راحتی چرخ لنگر قفل را بیرون بکشیم. دقت کنید که در صورتی که مدل قفل قدیمی درب و قفلی که می خواهید جایگزین کنید یکی باشد می توانید چرخ لنگر را باز و تعویض نکنید. در غیر این صورت و متفاوت بودن مدل دو قفل چرخ لنگر را باید تعویض کنید.

نکات تعویض قفل درب ضد سرقت

 1.  در صورتی که از نحوه صحیح تعویض قفل درب ضد سرقت، آگاهی ندارید، انجام آن را به متخصصین امر بسپارید.
 2.  دقت کنید که نوع قفلی که برای تعویض بر روی درب ضد سرقت نصب می‌کنید، دارای کیفیت مطلوب و مقاومت بالایی باشد.
 3.  در هنگام تعویض قفل درب ضد سرقت، از اعمال فشار بیش از حد خودداری کنید تا آسیبی به بخش‌های دیگر وارد نشود.
 4.  بعد از خارج شدن قفل نوبت به رگلاژ درب ضد سرقت یراق می‌رسد و پس از آن باید قفل جدید را جایگذاری و پیچ کنید.
 5.  هنگام خرید قفل جدید درب ضد سرقت باید به موارد مهمی همچون ضخامت درب، طول شفت، دست راست یا چپ بودن درب، چوبی یا فلزی بودن درب و … دقت نمود.
 6.  به منظور بهبود کارایی درب ضد سرقت لازم است پس از تعویض قفل درب ضد سرقت، آن را با روغن مخصوص یا روغن چرخ روغن‌کاری کنید.
 7.  در بازار قفل‌‌های ساخت ایران، ترکیه و چین وجود دارند که هر کدام دارای کیفیت و کارایی متفاوتی است. اما قفل‌های ساخت ایران و ترکیه از کیفیت مطلوب‌تری برخوردار هستند؛ در خرید خود حتماً دقت کنید تا دچار خرابی مغزی قفل نشوید.

تعویض مغزی یا توپی درب ضد سرقت

مراحل نصب کردن قفل جدید درب ضد سرقت

نصب قفل جدید درب ضد سرقت طی چندین مرحله به شرح زیر انجام می شود:
۱- جایگزین کردن و نصب چرخ لنگر قفل جدید
در این مرحله از تعویض قفل درب ضد سرقت لازم است چرخ لنگر قفل جدید را در جای خودش قرار دهید و پیچ هایش را را محکم ببندید.

حواستان باشد که در این مرحله چرخ لنگر قفل جدید کاملاً محکم بسته شود. یعنی اگر سوراخ قبلی برای قفل جدید کوچک باشد لازم است که با دریل سوراخ ها را بزرگتر کنید تا اندازه شوند و چرخ لنگر جدید محکم بسته شود.
۲- نصب کردن دستگیره ی قفل جدید
در این مرحله و پس از اطمینان از محکم بستن چرخ لنگر جدید، می بایست اقدام به بستن قاب بیرونی دستگیره کنید. دقت کنید که دو قسمت داخلی و بیرونی دستگیره کاملاً با هم چفت شوند و بعد پیچ ها را محکم ببندید.

۳- امتحان کردن دستگیره ی قفل جدید
در مرحله آخر لازم است قبل از بستن درب ضد سرقت حتماً دستگیره را امتحان کنید و از درست بستن آن مطمئن شوید.

قفل دیجیتال درب ضد سرقت

امروزه قفل های دیجیتال به یکی از مهم ترین و کاربردی ترین قفل درب ضد سرقت تبدیل شده اند. شما با نصب قفل دیجیتال درب ضد سرقت امنیت بیشتری را برای ساختمان خود فراهم می کنید. قفل های دیجیتال در مدل های مختلف اثرانگشتی، کارتی و رمزدار در بازار موجود می باشند. نسل جدید قفل هوشمند، قفل های تشخیص چهره هستند که با استفاده از فناوری 3D امکان تشخیص خطا را به صورت کامل برطرف نمود. قیمت قفل دیجیتال درب ضد سرقت نسبت به مدل های مکانیکی  گران تر بوده و از انواع یراق آلات لوکس نصب شده بر روی این درب ها به شمار می روند.

مطالب مرتبط: نحوه نگهداری درب ضد سرقت ، نصب درب ضد سرقت

برای مشاهده لیست قیمت درب های ضد سرقت اینجا کلیک کنید