اینستاگرام سنادرب
ابعاد درب ضد سرقت,اندازه درب ضد سرقت

ابعاد استاندارد درب ضد سرقت چقدر است؟

  • 1398/12/3
  • 5327 نفر
برای ساختمان هایی که نیاز به تعویض درب ساختمانی با درب ضد سرقت دارند، معمولا ساخت درب ضد سرقت به صورت سایز سفارشی پس از بازدید سرپرست نصاب انجام می شود .درب ضد سرقت دارای یک ابعاد استاندارد است که اگر خارج از این ابعاد بخواهید باید درب ضد سرقت را بصورت سفارشی بسازند.

ابعاد درب ضد سرقت

 فضای مورد نیاز نصب برای ساب فریم از عرض ۲ سانتی متر و ارتفاع ۱ سانتی متر بزرگتر ساخته شود . ساخت درب ضد سرقت با ابعاد سفارشی توسط سنا درب امن پذیرفته میشود و قابل تولید است.
به طور خلاصه، ابعاد استاندارد درهای پیش ساخته که در بازار ایران عرضه می شوند به سه دسته تقسیم بندی می شوند.

  • ابعاد استاندارد درب ضدسرقت ساخت چین: ۲۱۰×۱۰۵ سانتیمتر
  • ابعاد استاندارد درب ضدسرقت ساخت ترکیه : ۲۲۰×۱۱۵ سانتیمتر
  • ابعاد استاندارد درب ضدسرقت ساخت ایران: ۲۱۰×۱۰۵ سانتیمتر

برای ساختمان هایی که نیاز به  تعویض درب ساختمانی با درب ضد سرقت دارند، معمولا ساخت درب ضد سرقت به صورت سایز سفارشی پس از بازدید سرپرست نصاب انجام می شود که مراحل تعویض درب قدیمی با درب ضد سرقت را در مقاله ای دیگر بطور مفصل توضیح دادیم.
ابعاد درب ضد سرقت دارای دو نوع تقسیم بندی می شود که سازندگان ساختمان باید قبل از ساخت فریم انتظار به آن توجه کنند. مسئله دیگر قطر لقار دیوار برای نصب درب ضد سرقت می باشد. عرض و طول ساب فریم مورد نیاز برای درب های استاندار:  111 در ۲۱۲ می باشد. فاصله ۱۱۱ داخل به داخل فریم انتظار بعد از نصب ساب فریم فلزی می باشد.
ساب فریم می تواند از قوطی ۳۰ در ۴۰ و یا هر نوع فلز دیگری باشد. طول ساب فریم انتظار برای درب ضد سرقت ۲۱۲ سانتی متر به این معنا می باشد که از کف تمام شده تا زیر نعل درگاه نباید بیشتر از ۲۱۲ سانتی متر باشد. البته باید بیان شود هیچ گونه محدودیتی برای ساخت درب های ضد سرقت با ابعاد سفارشی وجود ندارد و درب های ضد سرقت می تواند با طول و عرض های مختلف در ساخت سفارشی طبق مشخصات فنی درب ضد سرقت ساخته شوند.
ولی بعضی از ساختمان سازان تمایل دارند که ابعاد درب ضد سرقت سفارشی استفاده کنند که منظور از سفارشی بودن ابعاد درب ضد سرقت خارج از اعدادی می باشد که در بالا بیان شد. ولی عرض ابعاد در ضد سرقت نباید از ۱۲۵ سانتی متر بیشتر باشد و برای ابعاد بیشتر از ۱۲۵ سانتی متر میتوان از درب های ضد سرقت یک و نیم لنگه و دو لنگه استفاده نمود.

ابعاد درب ضد سرقت دو لنگه

ابعاد درب ضد سرقت برای درب ضد سرقت دو لنگه نهایتا می تواند ۲ متر باشد و بیشتر از این عرض باید ساخت سفارشی مد نظر گرفته شود. اندازه درب ضد سرقت ترک و ایرانی طبق همین موارد تاثیر خاصی بر شرایط نصب ندارد. اگرچه نصب و حمل درب های ضد سرقت دو لنگه بسیار سخت تر از  تک لنگه می باشد و نصب این نوع درب ها نیازمند به کارگیزی  نصب های مجرب می باشد که سنا درب امن از این ویژگی برخوردار است. کارخانه برای ساخت درب های سفارشی با عرض و طول بیشتر باید از ورق های کات شده ی با عرض و طول بیشتر استفاده کند. 

ابعاد درب ضد سرقت

ابعاد درب ضد سرقت یک و نیم لنگه

طول فریم انتظار نیز فاکتور مهمی می باشد. که این عدد پس از کف سازی و نصب ساب فریم نباید بیشتر از ۲۱۲ سانتی متر باشد و در صورت طول بیشتر از ۲۱۲ سانتر می توان از مدل های کتیبه خور استفاده کرد که در این حالت طول درب قابلیت تولید در ارتفاع ۲۵۰ و ۲۵۵ سانتی متر را نیز دارا می باشد.
برای درب ضد سرقت یک و نیم لنگه نیز عرض تا ۱۵۰ سانتی متر می باشد و ابعاد درب ضد سرقت ترک دو لنگه نیز برای عرض باید ۲۰۰ سانتی متر در نظر گرفته شود. البته باید بیان شود که امنیت درب های ضد سرقت برای مدل های یک و نیم لنگه و دو لنگه با استفاده از قفل مخفی ضد سرقت افزایش پیدا می کند. 

ابعاد درب ضد سرقت ترک

قطر لقاز دیوار طبق مشخصات فنی درب ضد سرقت باید ۱۵ سانتی متر باشد و در صورتی که قطر دیوار بیشتر باشد ، ظاهر زیبایی ایجاد نمی کند. البته باید بیان شود که سنا درب امن قابلیت تولید درب های ضد سرقت با قطر های کمتر و بیشتر از ۱۵ سانتی متر را دارد می باشد. 
عرض فریم انتظار نیز بسیار مهم می باشد برای ابعاد درب ضد سرقت ترک نیاز به فضای ۱۱۱ سانتی متر از عرض و ۲۱۲ سانتی از کف تمام شده تا زیر ساب فریم می باشد.
برای ابعاد غیر استاندارد نیز می تواند عرض ابعاد درب ضد سرقت ترک برای داخل به داخل ساب فریم تا ۱۱۷ سانتی متر قوطی گذاری و دیوار کشی شود. این عدد در حقیقت باید داخل فریم انتظار باشد و سنگ به سنگ و گچ به گچ نیز همین عدد باید رعایت شود و همه باید هم باد یکدیگر باشند.

ابعاد درب ضد سرقت ایرانی

ابعاد فریم درب ها  داخل دهنه قوطی به شرح زیر است:
             (206*106)            (206*112)           (211*106)        (215*112)
فریم به دو صورت قوطی 80*40  یا 100*40 ساخته می شود که به اندازه درب یک سانت بیشتراز طول و عرض باید باد خور داده شود تا درب داخل فریم جا بگیرد .
فریم به سمت راه پله باید نصب شود و هر 4 سانت قوطی دیده شود و درب به دیوار پاگرد گیر کرده و در این صورت باید دیوار را برش داد .
توجه: جلوی دربها همیشه از پشت درب بزرگتر است و به اصطلاح قاب چهار چوب می باشد. مثلااگر پشت تا پشت درب به اندازه 206*106 باشد جلوی درب 208*110 است. درب ضد سرقت ایرانی دارای ابعاد استاندارد است که در ابتدا مقاله ذکر شده است.

ابعاد و اندازه درب ضد سرقت

ابعاد درب ضد سرقت چینی

رایج ترین سایز درب ضد سرقت چینی  موجود در بازار ایران درب ضد سرقت به ابعاد ۲۱۰ *۱۰۵ سانتی متر می باشد البته با ابعاد ۲۱۰ *۱۲۰ سانتی متر نیز وجود دارد که این درب ها یک و نیم لنگه می باشد .
اما چرا سایز ۲۱۰ *۱۰۵ بیشتر مورد توجه و استقبال قرار گرفته است؟
با توجه به استاندارد ها حداقل ورودی مفید برای یک واحد آپارتمانی ۹۰ سانتی متر می باشد که درب ضد سرقت با ابعاد ذکر شده ورودی مفیدی معادل ۹۱ سانتی متر را دارا می باشد .و مقدار ورودی مفید آن برای ارتفاع ۲۰۰ سانتی متر می باشد.
اما متاسفانه در سالهای اخیر برخی از وارد کنندگان درب های ضد سرقت چینی به منظور اینکه ابعاد درب ضد سرقت منحصر به خود آنها باشد اقدام به واردات درب هایی با سایز غیر متعارف کردند و دلیل آن نیز این است که معمولا فریم انتظار درب های ضد سرقت چینی چند ماه قبل از نصب درب در ساختمان کار گذاشته می شود و زمانی که فریم انتظار بر اساس سایز یک درب خاص گذاشته شود به اجبار یا باید همان درب نصب شود و یا تغییراتی را در فریم ایجاد کرد که در اکثر موارد مقرون به صرفه نخواهددبود.

برای مشاهده لیست قیمت درب های ضد سرقت اینجا کلیک کنید